top of page

                                                     15 кроків проти вигорання: вчителям і батькам

      Педагогам в емоційному плані важко – практично немає часу для відновлення. Та і батьки вигорають Особливо, коли постійно знаходяться з дитиною, без вихідних, без бабусь та дідусів . Діти, як і часи, стали непростими… Руки іноді опускаються , хочеться втекти в тишу, а ще гірше – нічого не хочеться. Як відновитися? Ця стаття містить декілька практичних порад, які зменшать ризик вигорання.

1. ВІДІСПІТЬСЯ. Облиште всі термінові справи. В кінець кінців, робота зачекає. Тому краще прийняти теплий душ, випити м’ятного або зеленого чаю, теплого молока, взяти книгу, і – спати! Хоча б на дві години довше, ніж зазвичай.   

2. БІЛЬШЕ КИСНЮ. Провітрюйте і провітрюйтесь! В кабінеті і вдома. Дітям також потрібна свіжа атмосфера. Більше прогулянок – хай недовгих, але регулярних. Басейн, парк, короткі поїздки на природу.

3. УВАГА ДО СЕБЕ! Не відмовляйтеся від сніданку, обіду. Наш фізичний стан впливає на настрій, емоції. Тому навіть маленька зарядка дає ковток енергії. Краще під музику. Запишіться на східні танці!!!

4.КАВА!!! Кава важлива не як напій, а як ритуал. Це 5-10 хвилин для себе. І нехай весь світ зачекає!!! Нехай в під’їзді вас запам’ятають, як “жінку з ароматом кави»

5. АКСЕСУАР! Діти помічають найнезначніші  дрібниці: колір лаку на нігтях, новий годинник, сережки, зачіску. Взимку не вистачає  затишку, фарб, тепла. Тому компенсуйте яскравими деталями: шарфик, платок, палантин з приємною кольоровою гамою. В гарних комфортних речах самопочуття покращується, і це передається всім навколо.

6. ЧИТАЙТЕ и дізнавайтеся нове та цікаве. Читайте самі, щоб потім поділитися з учнями. Або вдома із дитиною. Діти повинні знати, що ви – цікава людина!

7. ДОПОМАГАЙТЕ один одному. Вчитель – вчителю. Батько – батькові. В нашій нелегкій справі потрібно знати, що ти – не сам. Діліться досягненнями! Обмінюйтеся враженнями! Батьківські збори перетворіть на обмін досвідом, звітуйте про подорожі, конкурси, успіхи ваших учнів! Рекламуйте цікаві заняття батьків: хтось із батьків робить цікаві дитячі іграшки, хтось займається дизайном, хтось бере участь в волонтерському русі. Ви можете зацікавити і створити спілку однодумців.

8. ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ. Думка – матеріальна. Що думаємо – те отримуємо. Уникайте скарг, надлишок критики до когось чи до чогось. Іноді краще обминути вчительську, аби не слухати плач Ярославни у виконанні деяких колег.

9. ПРИЄМНІ ДРІБНИЧКИ. Будьте щедрими на похвалу і компліменти. Похваліть когось: учня, колегу, батьків. Поділіться з кимось цукеркою чи яблуком. Напишіть записку, намалюйте смайлика. Найприємніші дрібниці – ті, яких не чекають.

10.ПОСМІШКА!!! Посміхайтеся, навіть якщо немає настрою. Спробуйте стояти перед дзеркаллом і не посміхатися вряд чи вийде! Зустрічаючись з дітьми, посміхайтеся. У відповідь вони посміхнуться вам.

11. ЕКСПЕРИМЕНТУЙТЕ! Зробіть те, чого ніколи не робили. Нові справи, свіжі  ідеї, участь в конкурсах, ігри. Це дасть відчуття прогресу, руху. Іноді зовсім звичні речі для дорослих справляють величезне враження на дітей.

12. ПЕРЕСТАНОВКА! Обновіть ао змініть дизайн учбового простору: стенди, плакати, книжкові полиці. Розвісьте дитячі роботи, малюнки. Зробіть фотогалерею з портретами дітей. Квіти, горщечки, декоративні поробки  - все це підніме настрій. Ароматерапія із запахом цитрусових або евкаліпта не тільки поліпшить настрій, але й допоможе самопочуттю в зимові місяці.

13. ЕКСКУРСІЇ. Дорога — завжди рух, мотивація і реалізація. Рухаємося в усіх можливих напрямках: театр, філармонія, прогулянка містом, виїзд в ліс, сусідню область. Робіть багато фотографій. Завжди приємно ще раз переживати хороші емоції. 

14. ВЛАШТОВУЄМО СВЯТО! Від звичайного чаювання до тематичних вечірок і посиденьок. 8 Березня або 19 грудня принесіть в кабінет чайник та чашечки, купіть величезну піцу, напишіть записочки для кожного учня, запросіть на ваше свято улюблених вчителів – щире спілкування зближує! 

15. ЛІНУЙТЕСЯ! Відпрацювавши 10 років старшим методистом величезного табору «Юність», я навчилася довго і продуктивно працювати без сну і відпочинку, але потім організм потребує відновлення. Зупиніться. Дайте собі два дні і перечитайте пункт 1, а за ним -13. Лінуватися також корисно!

                                                      УСПІХІВ ВАМ У РОБОТІ! НОВИХ ЗВЕРШЕНЬ!

 

19 заповідей

Марії Монтессорі для батьків,

котрі важливо перечитувати хоча би раз на рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 .

 

 

1. Дітей вчить те, що їх оточує. 
2. Якщо дитину часто критикують – дитина вчиться звинувачувати. 
3. Якщо дитину часто хвалять – дитина вчиться оцінювати. 
4. Якщо дитині демонструють ворожість – дитина вчиться битися. 
5. Якщо з дитиною чесні – дитина вчиться справедливості.  
6. Якщо дитину часто висміюють – дитина вчиться бути несміливою. 
7. Якщо дитина живе з почуттям безпеки – вона вчиться вірити. 
8. Якщо дитину часто принижують – дитина вчиться бути винною. 
9.Якщо дитину часто підтримують – дитина позитивно до себе відноситься.
10. Якщо до дитини часто бувають поблажливими – дитина вчиться бути терплячою. 
11. Якщо дитину  часто підбадьорюють - вона здобуває впевненість в собі. 
12. Якщо дитина живе в атмосфері дружби і почуває себе необхідною – вона вчиться знаходити в цьому світі любов.
13. Не говоріть про дитину погано – ні при дитині, ні без неї. 
14. Концентруйтесь на розвитку хорошого в дитині, тоді поганому не залишиться місця.

15. Завжди прислуховуйтесь і відповідайте дитині, яка  до вас звертається. 
16. Поважайте дитину, котра допустила помилку і може зараз або пізніше її виправити. 
17. Будьте готові допомогти дитині, що знаходиться в пошуку і будьте незамінними для дитини, яка все знайшла.

18. Допомагайте дитині засвоювати раніше незасвоєне. Робіть це, наповнюючи оточуючий світ піклуванням, стриманістю, тишою та любов’ю. 
19. В спілкуванні з дитиною завжди притримуйтеся кращих манер – пропонуйте їй краще, що є в вас самих.

 

                  Суть педагогіки Монтессорі заключається в девізі: «Допоможи мені зробити самому».

 

                  Марія Монтессорі – видатний італійський вчений, лікар-антрополог, педагог і психолог, присвятила все своє життя створенню спеціальної методики виховання дітей. Працюючи з дітьми, вона поступово прийшла висновку, що дитина сама є творцем своєї особистості. В ній закладено прагнення і енергія до САМОрозвитку.

                  На сьогодні педагогіка Марії Монтессорі – одна із самих затребуваних методик розвитку дитини, в якій поєднано, здавлося б, несумісне: воля і дисципліна, захоплива гра  серйозна праця.

bottom of page