ДОСВІД РОБОТИ
Розвиток індивідуальних творчих здібностей учнів; виховання активної громадянської позиції, почуття патріотизму та відповідальності в учнів

Розділ 1. Про себе.
Автор досвіду: Тодоріко Тетяна Михайлівна, народилася 02.02.1970 року в
м. Чернівці. Закінчила Чернівецький державний університет в 1993 році, спеціальність за дипломом «Вчитель російської мови та літератури». Місце роботи: Чернівецький багатопрофільний ліцей № 4, вул. Героїв Небесної Сотні, 18-а. Стаж роботи загальний: 27 років, стаж педагогічний: 24 роки. Вища кваліфікаційна категорія , педагогічне звання «вчитель-методист». Нагороди:
Грамота ГУО освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації. Наказ № 455/438 від 22.09.2011: «За досягнення позитивних результатів в огляді-конкурсі виховної роботи в оздоровчих таборах»; грамота ГУО освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації керівнику гуртка «Літературне краєзнавство» від 25 травня 2013 року «За досягнуті успіхи у навчанні і вихованні учнівської молоді», 2014 рік – грамота МУО за третє місце у Всеукраїнському конкурсі «Вчитель року».
Школа - це майстерня, де формується думка підростаючого покоління, треба міцно тримати її в руках,якщо не хочеш випустити з рук майбутнє (А. Барбюс)
Ми живемо в період інформатизації суспільства. Мережа Інтернету дає людям видимість доступності знань. Саме через це цивілізація відчуватиме гостру потребу в людях, які матимуть фундаментальні знання та власні судження, а це означає – будуть компетентними людьми. Особливої уваги потребують обдаровані діти, які демонструють природний потенціал, саме вони в майбутньому будуватимуть нове суспільство і нові стосунки в ньому.
Своїм завданням в школі я вважаю помітити творчого учня і впровадити в свою діяльність такі технології навчання, які допоможуть реалізувати творчий потенціал обдарованої дитини .
Розділ 2. Творча ідея: зміст і завдання
Творча ідея : Успіх – не завжди результат, але завжди процес творчості: Кожен може спробувати, спробувавши – самоствердитись. Як казав Козьма Прутков : «Не бійся робити те, чого не вмієш».Нам все по силі. Ковчег побудував любитель, професіонали будували «Титанік».
Завдання: Розвинути в дитині риси креативності : інтуїцію, фантазію, вигадку, дар передбачення, оригінальність, ініціативність, настирливість, високу самоорганізацію і працездатність
Основні напрямки творчого розвитку дитини:
-
"Я - Я" (Я в спілкуванні з самим собою).
-
"Я - інший" (Я в спілкуванні з іншими).
-
"Я - суспільство" (як Я спілкуюсь з суспільними інститутами).
-
"Я - світ" (як Я досліджую світ).
Новизна досвіду полягає в оригінальному використанні засобів творчого виховання: пошук та стимуляція розвитку творчо обдарованої дитини, залучення обдарованих учнів до різних видів діяльності з метою виявлення нахилів обдарування, участь в конкурсах і відкритих заходах.
Актуальність досвіду . Сучасне суспільство відчуває потребу в креативних особистостях, які нестандартно мислять, виявляють творчу ініціативу, виявляють чутливість до проблем, знаходять оригінальні способи їх вирішення. Такі люди володіють більш високим рівнем адаптації й соціалізації та в більшій мірі відповідають вимогам сучасного світу, що постійно змінюється й оновлюється. Талант і творча обдарованість стають запорукою економічного процвітання й засобом національного престижу.
Теоретичною основою мого досвіду є : американські психологи Дж. Гілфорд, П. Торренс, Дж. Рензуллі, Р. Стернберг, Ф. Баррон. У вітчизняній психології вагомий внесок в дослідження даної проблеми було зроблено завдяки працям О.М. Матюшко, Я.О. Пономарьова, Д.Б. Богоявленської, Є.П. Ільїна, В.М. Дружиніна, О.Л. Яковлевої, В.О Маляко.
Дослідження проблеми розвитку творчих здібностей потребує з’ясування понять творчість та креативність. Більшість дослідників схильна розглядати творчість як процес, що має певну специфіку й призводить до створення нового, а креативність розглядається як потенціал, внутрішній ресурс людини, як творча здібність. До основних характеристик креативності відносять інтуїцію, фантазію, вигадку, дар передбачення, оригінальність, ініціативність, настирливість, високу самоорганізацію і працездатність. Особистість, яка володіє цими якостями, знаходить задоволення не тільки в досягнення мети, а, перш за все, в самому процесі творчості.
Л.Б. Єрмолаєва-Томіна, на основі досліджень західних психологів, сформулювала рекомендації педагогам по стимулюванню розвитку творчих здібностей школярів:
-
Уважно і чуйно ставитися до всіх проявів творчої активності дітей.
-
Змінювати внутрішній настрій по відношенню до кожного учня: потрібно бачити в кожному з них потенційні творчі здібності.
-
Педагог повинен навчитися бачити креативність учнів не тільки під час занять, а і в інших видах позашкільної діяльності.
-
Формувати в учнів достатньо високу самооцінку, котра стимулювала б їх до діяльності.
-
Педагог повинен розвивати свою креативність .
Своїм вихованцям я прагну прищепити відповідальність, активну життєву позицію, вміння мати і відстоювати власну точку зору. Я стимулюю їх бути оптимістами, фізично и психічно здоровими, естетично розвиненими, гідними представниками європейської оновленої країни.
Розділ 3. Методи і засоби втілення творчої ідеї
Як свідчить досвід роботи з обдарованими дітьми, вони потребують особливих умов навчання і особливого підходу з боку вчителя. Щоб мати можливість творити і навчатись творчості у всіх видах діяльності, необхідно подбати про відповідні засоби навчання, прийоми та методи, що дозволяли б здійснювати таке навчання найефективнішим чином.
Структура творчої співпраці з обдарованими учнями:
- Творча співпраця вчителя і учня;
- Участь в конкурсах;
- Участь у відкритих виховних заходах.
Сучасна школа забезпечує учням якісну програму освіти, та, як показує практика, вона ще далека від креативності та індивідуального підходу до учнів. Зацікавлений вчитель самостійно створює атмосферу пошуку в дитячому колективі. На моє глибоке переконання, вчитель має бути творцем сам, щоб пробудити іскорку таланта в кожному учневі. В нашому ліцеї активні вчителі створили творче об’єднання «Ерудит». Це – спілка однодумців, які приділяють додатковий час для гуртків, екскурсій, підготовки учнів до олімпіад та написання пошукових і дослідницьких робіт.
Для себе я знайшла джерело натхнення в позашкільній роботі. Вже чотири роки на базі свого класу я веду гурток «Літературне краєзнавство». Виявилося, що завдяки цій роботі зручно знаходити творчі здібності у дітей. Є діти, які володіють хорошою дикцією і вміють декламувати, є діти, які мають художні нахили і їм вдається робити гарні фотографії або малюнки, а є діти-пошуковці, які люблять знаходити цікаві факти і вміють ними користуватися. Серед моїх вихованців також знайшлися такі діти. Прикладом, Бартків Діана, учениця 6-А класу, практикуючись у фотографії, досягла певних успіхів і її фото вже друкують чернівецькі сайти та агенції. А казку на сучасний лад від учениці 5-А класу Житарюк Діани я розмістила на сторінках газети «Освіта Буковини». Всі ці здібності я вдало використовую в шкільній практиці: на відкритих виховних заходах або в дослідницькій роботі.
Заняття гуртка «Літературне краєзнавство» найчастіше відбувається в походах та екскурсіях. Це ,наприклад, екскурсії рідними містом із вивченням місцевих пам’яток архітектури та історії рідного міста : так діти зацікавилися історією євреїв та сторінками Голокосту в Чернівцях, про що минулого року нами була написана дослідницька робота.
Ми любимо їздити на Вижниччину, де вивчаємо місцеву культуру та дізнаємося про відомих людей: саме так виник задум написання дослідницької роботи про Назарія Яремчука.
А бувають виїзди, присвячені простому спілкуванню і фізичному вихованню учнів. Це – поїздка в спортивний клуб «Троя» в с. Реваківці, зимові виїзди в Сонячну Долину та Горбово, де ми каталися на лижах і сноутюбах, поїздка в м. Яремче, де ми знайомилися з місцевою культурою та насолоджувалися видами на водоспади. І просто піші походи з Цецино в с. Біла.
Найцікавішими є поїздки в м. Кам’янець-Подільский та м. Хотин, де збереглися найдавніші пам’ятники архітектури нашої області – середньовічні фортеці. Найбільше захоплення викликають у дітей Карпати.
Результатом наших експедицій стає щорічна участь у Всеукраїнській конференції «Моя Батьківщина – Україна», де мої вихованці не тільки захищають свої дослідницькі роботи, а ще й виступають у ролі ведучих
В ліцеї я організувала театральний гурток «Феєрверк», де учні мають можливість випробувати артистичні здібності. З постановками ми виступаємо як на шкільній сцені, так і на міських конкурсах.
Постійно зі своїми вихованцями я організовую відкриті виховні заходи: День Святого Валентина, Новорічні ранки, Урок Мужності, вечір з нагоди ювілею Назарія Яремчука та до річниці з дня народження Т.Г. Шевченка, щоразу в ліцеї презентую пошуково-дослідницькі роботи, які учні пишуть на міські та обласні конкурси
Випускники ліцею, що займалися в моєму гуртку, вступили до вузів на факультет філології та журналістики. А також, за моїми спостереженнями, їм легко даються екзамени та ЗНО.
18 листопада 2014 року для вчителів світової літератури нашого міста я підготувала відкритий урок на тему «Опозиція Фауст - Мефістофель, діалектичне вирішення проблеми добра і зла. Фауст і Маргарита».
15 травня 2015 року я зі своїми вихованцями провела показове заняття для керівників гуртків обласного центру туризму, про що міститься інформація на сайті ОЦТКЕУМ. Захід був присвячений річниці з дня народження великого українського поета, художника та митця Тараса Григоровича Шевченка, котрий став уособленням України та вічної боротьби українського народу за кращу долю.
Тема заняття – «Ти в серці нашому завжди живий, Тарасе!». Основним завданням цього уроку було виховання почуттів патріотизму, любові до рідної землі та української культури, становлення активної громадянської позиції та особистої відповідальності.
Заходу передувала пошукова робота гуртківців з дослідження творчого шляху поета. Вихованці оприлюднили знайдені невідомі широкому загалу цікаві факти про життя та творчість Кобзаря. Гуртківці декламували свої улюблені вірші, написані Шевченком, демонстрували осучаснені образи поета, наводили паралелі між історією та сьогоденням. Справжнім відкриттям було використання образу Шевченка на Майдані : Кобзар постав перед нами в образах супергероя та бетмена, ставши іще ближчим та сучаснішим для учнів. Були представлені фотографії сучасної техніки на передовій АТО із гравіюванням Тарасових віршів. Цим було підкреслено креативний підхід до вивчення творчості давно улюбленого та відомого українського автора.
Протягом дев’яти років я працюю старшим методистом в таборі «Юність» смт Берегомет. . Близько тисячі дітей з Чернівецької та сусідніх областей відпочивають щороку в таборі протягом трьох змін. Складання насиченого цікавого виховного плану в такому закладі вимагає неабиякої фантазії, а проведення запланованих заходів – витримки та артистизму. Також мені довелося провести виховні заходи в наметовому таборі «Черемош» на Вижниччині (Додаток 4). Щороку для своїх вихованців я організовую поїздки в табір відпочинку в Болгарії (Додаток 5).
В своїй діяльності головним я вважаю створення для вихованців ситуації успіху, впевненості в собі, оптимізму та нестандартного підходу до проблем. Мої учні активні, винахідливі та успішні. Більшість із них є слухачами Малої Буковинської академії.
Розділ 4. Результативність досвіду:
Протягом трьох останніх років я взяла участь в різноманітних конкурсах:
-
2012 рік – участь в міському етапі конкурсу на кращий кабінет, де посіла друге місце.
-
2012 рік - учень 9-А класу Тодоріко Олександр під моїм керівництвом посів друге місце в області в краєзнавчій конференції «Моя Батьківщина – Україна» із дослідницькою роботою «Назарій Яремчук. Таємниці роду»
2012 рік – учень Тодоріко Олександр посів друге місце в міській олімпіаді зі світової літератури.
-
2013 рік - учениця Гуцул Валерія 8-А класу посіла друге місце на міській Олімпіаді та перше місце в обласній інтернетолімпіаді зі світової літератури.
-
2013 року на міському конкурсі театрального мистецтва була представлена вистава «До нас приїхав ревізор» за мотивами п’єси Миколи Гоголя в моїй постановці.
-
2014 рік – учениця 9-А класу Гуцул Валерія під моїм керівництвом посіла друге місце в обласній краєзнавчій конференції «Моя Батьківщина – Україна» із дослідницькою роботою «Вивчення пам’яток Голокосту в м. Чернівцях періоду Другої Світової війни»
2014 рік – я взяла участь в Всеукраїнському конкурсі «Вчитель року», де посіла третє місце.
Своїм досвідом я систематично ділюся на сторінках педагогічної преси: досвід своєї роботи з теми «Розвиток творчої особистості» я надрукувала на сторінках педагогічного електронного сайту «Острів знань» 23 лютого 2013 року в рубриці «Обмін досвідом».
Соціальна реклама з мережі Інтернет "Гендерне виховання"