


В позакласній роботі потрібно піднімати соціальні проблеми, які виховують громадянську позицію. Для нас це - зустріч із ветеранами Другої світової війни, адже це -люди. які знають ціну життя і є для нас живими пам'ятками історії країни, а також - проблеми екології, знання проблем і привілей своєї території
Давайте поговорим про життя!
Отак зберемося і поговорим.
Поділимося радістю і горем,
Давайте поговорим про життя!
Давайте поговорим про людей,
Про ліс і поле, океан і сушу.
Давайте поговоримо про світ,
Давайте поговоримо про душу!
Сценарій з екології
1 учень Є Божий храм,
Є храм науки,
А навкруги - природи храм,
Де є ліси, озера, луки,
Які дарують щастя нам.
Виходить мати-природа, в зеленому вбранні, заквітчана квітами.
Гляньте на мене,
Природу чарівну!
Гарну, немовби казкова царівна!
Гори, гаї, голубі небеса -
Ніжна, бентежна, велична краса!
2 уч. В наш час в Україні склалася загрозлива екологічна ситуація. П'ята частина її населення живе за умов, коли рівень забруднення атмосфери значно перевищує гранично допустимі норми. Понад 160 тис. гектарів займають звалища сміття, бо щорічно в Україні, утворюються близько 1 мільярда тонн відходів.
3 уч. Загальна захворюваність в нашій країні за останні 10 років зросла на 35%, удвічі зріс показник первинної інвалідності. Тривалість життя наших людей на 6 років нижча, ніж у більшості розвинутих країн світу.
4уч. Першість в Україні по технологічному навантаженню та деградуванню природи тримає Донецько-Придніпровський басейн, де знаходиться й місто Комсомольськ.
1уч. За даними Комсомольської санепідемстанції люли там дихають повітрям, в якому пилові забруднення в 10 разів перевищують норму.
1уч. У всіх людей - одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніше їм своя пустеля,
Аніж земний в чужині рай.
2уч. Їм красить все їх рідний край
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, - без Батьківщини.
3 учень:
В нашій Чернівецькій області є свої екологічні проблеми.Звичайно, їх багато. Сьогодні ми згадаємо ті, які можуть призвести до катастрофи.Повідомлення із Чернівецьких газет:
1 учень Однією з головних причин нинішньої катастрофічної повені в Західній Україні екологи називають суцільне облисіння Карпатських гір та Прикарпаття. Адже відомо, що дерева затримують вологу, а варварська вирубка карпатських лісів уже не раз накликала біду на Закарпаття та західні регіони. Але цього разу масштаб вирубки лісів досяг такої межі, що все, що впало зі зливами, опинилося в ріках.
2 учень Отрути в повітрі Буковини стало більше
114 підприємств Буковини, з яких майже половина (40,4%) розташовані у Чернівцях, за січень-березень цього року викинули у повітря Буковини 938 тонн забруднюючих речовин. Це на 9% більше, ніж за січень-березень минулого року.
Основними забруднювачами атмосферного повітря області були підприємства переробної промисловості, якими викинуто 364 тонни забруднюючих речовин. Про це повідомило головне управління статистики в Чернівецькій області.
У розрахунку на одну особу населення області припадало по 1 кг шкідливих викидів. Більшим цей показник був у Новоселицькому районі – 3 кг.
3 учень Людина протягом століть прагнула не пристосуватися до природного середовища, а зробити його зручним для свого існування. Тепер ми усвідомили, що будь-яка діяльність людини впливає на навколишнє середовище, а погіршення стана біосфери небезпечно для всіх живих істот, у тому числі і для людини. Всебічне вивчення людини, її взаємовідносин із навколишнім світом призвели до розуміння, що здоров'я - це не тільки відсутність хвороб, але і фізичний, психічний і соціальний добробут людини. Здоров'я - це капітал, даний нам не тільки природою від народження, але і тими умовами, у яких ми живемо.
Сценка "Дюймовочка"
1дів. Які квітки чудові, подивися, як гарно пахнуть, і такі великі!
2дів. Так, за останні дні так розцвілися, здається, що ніколи вже не зникнуть.
1дів. Ой, що це, глянь, у квітці хтось ночує!
2дів. Та це ж Дюймовочка, нехай-но нас почує!
Разом Агов, Дюймовочко!
Д. Ой, як я довго спала!
Та сон не був чудовим, був страшним,
Вночі повітрям дихала важким,
Бо забруднили і повітря, й ріки,
І вже нектари чисті нам не пити.
Серед природи чистої не жити!
1дів. А чим же суконьку і личко забруднила?
Д. Це я росою на зорі бродила.
2дів. Так роси ж чисті, здавна всім відомо!
Д. Уже не чисті. І природу домом уже не сміють люди називати.
1дів. Ой ні, Дюймовочко, не треба так казати!
Бо мусять люди врешті зрозуміти,
Що нам на цій планеті
Треба жити!
І ще розквітнуть квіти на світанку,
І чисті роси вмиють личко зранку.
І вся планета в танці закружляє:
Майбутнє світле все живе чекає!
Природа:
Боже! Хай воля твоя допоможе
Нам мудрими й мужніми стати,
Землиці твій дар зберігати;
Барвисте, ошатне вбрання.
Не йти по землі навмання,
А бачити кожну стеблину,
У серці нести Україну.
Учень:
Від бруду стогнуть ріки,
Стоять в журбі поля,
Забруднене повітря
І скривджена земля.
Людино схаменися,
Спинися хоч на мить.
Навколо озирнися -
Невже так можна жить?
І зимою, й літом,
Пам'ятаймо я і ти,
Треба нам природу берегти.
Щоб сміялись діти
І цвіла моя земля
Будем світ любити - ти і я.
Важливо знати!
Буковина б'є українські рекорди по заповідниках
Чернівецька область входить до п’ятірки областей з найбільшим показником заповідності. В області нараховується 331 заповідна територія та об’єкт, загальною площею понад 103 тис. га, що складає 12,8% території області. 25 об’єктів мають загальнодержавне значення, а саме: національні природні парки «Вижницький», «Черемоський» та «Хотинський», 10 заказників, 9 пам’яток природи, 2 дендропарки та Чернівецький ботанічний сад; 306 об’єктів мають місцеве значення, серед них: 2 регіональні ландшафтні парки, 47 заказників, 175 пам’яток природи, 4 дендропарки, 40 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 38 заповідних урочищ.
З метою організації належної роботи щодо зміни меж (розширення) національних природних парків «Вижницький», «Хотинський» та «Черемоський» Департаментом екології та туризму наразі створено робочі групи за участю представників облдержадміністрації, національних природних парків, територіальних органів Держземагентства, Держлісагентства, землекористувачів, науковців області та громадськості. Підготовлено клопотання до Міністерства екології та природних ресурсів України з пропозиціями щодо розширення зазначених національних природних парків.
Відповідно до клопотання планується розширення:
- НПП «Вижницький» на 8358,9 га, в т.ч. за рахунок приєднання земель ДП «Берегометське лісомисливське господарство» (7826,6га) та земель Вижницького держспецлісгоспу АПК (532,3га);
- НПП «Хотинський» на 7253,8га, в т.ч. з вилученням 6947,8 га, без вилучення 306га;
- НПП «Черемоський» на 20149,1 га за рахунок земель ДП «Путильське лісове господарство».
За словами директора Департаменту екології та туризму Ярослава Когутяка, національні природні парки є надзвичайно важливими для громадськості - землі, які входять в територію парків не можуть бути приватизовані, а отже є відкритими для людей.
(Інформація з Букінфо)